FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 [FAQ] Jak podrasować kompa i system oraz kilka innych for XP Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
sH1n
Administrator



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sob 13:13, 08 Gru 2007 Powrót do góry

Jak podrasować kompa i system oraz kilka innych tipsów
(WIN XP)

1. Dla bardziej zaawansowanych userów (Wyłączanie procesów w services)


START --> URUCHOM wpisujemy services.msc i mamy listę rożnych procesów, które możemy wyłaczyc ale musimy wiedzieć co potrzebne a co nie tongue.gif

[link widoczny dla zalogowanych]

2.Wyłączanie funkcji prefetchingu

START --> URUCHOM wpisujemy regedit

Następnie klikamy na zakładkę Edycja --> Znajdź wpisujemy EnablePrefetcher kiedy już znajdzie klikamy 2 razy na ten wpis i zmieniamy "Dane Wartości" z 3 na 0 lub jesli będzie jakakolwiek inna liczba to zawsze na 0.
Znów START --> URUCHOM wpisujemy Prefetch i otworzy nam się folder z rożnymi plikami ktore usuwamy.

Przykład:
A)
[link widoczny dla zalogowanych]

B)
[link widoczny dla zalogowanych]

3. Autostart
Gdy denerwują nas programy które sie uruchamiają podczas startu z systemem możemy wyłączyą je z autostartu i system bedzie sie o wiele szybciej ładował ;]

START --> URUCHOM wpisujemy msconfig
Później wybieramy zakładkę URUCHAMIANIE i odhaczamy programy których nie chcemy podczas autostartu

Przykład:
[link widoczny dla zalogowanych]

4.Themy w Win XP]
Sciągamy uxtheme patch

Następnie START --> URUCHOM --> wpisujemy dllcache

Wklejamy Uxtheme Patch

START --> URUCHOM --> wpisujemy system32

Znajdujemy plik uxtheme i zmieniamy nazwe tego pliku na jaka chcemy(np. 'dsfsdf') i szybko wklejamy plik(patch do stylow xp zgodny z wersja service packa jakiego mamy sp1 lub sp2) po chwili system wywali błąd plikow albo zapyta czy zamienić pliki, oczywiscie na wszytsko się zgadzamy a potem możemy szukac Themów polecam [link widoczny dla zalogowanych] biggrin.gif

5.Przyspieszanie działania dysku (Konwetowanie do ntfs)

!!Ten proces przeprowadzamy tylko wtedy gdy nasz system plików to FAT32 lub FAT !! !!Jeśli mamy system plików NTFS!!

Wpisujemy w START -->PROGRAMY-->AKCESORIA-->WIERSZ POLECENIA

Wpisujemy:
convert litera_dysku:/fs:ntfs
np. convert c:/fs:ntfs


!Metoda ta nie prowadzi do utraty danych na naszym dysku i jest w pełni bezpieczna dla kompa!

Po tej operacji szybkość indexowania danych na dysku zwiększa się.

Przykład :
[link widoczny dla zalogowanych]

6.Przyspieszanie odświeżania modułu Directx


START --> URUCHOM --> wpisujemy dxdiag

Następnie postępujemy tak jak na ss:
[link widoczny dla zalogowanych]

Moduł directx jest odpowiedzialny za grafike 2D oraz 3D, dzięki zwiekszęniu szybkości odświeżania tego modołu, poprawi sie wydajność karty graficznej podczas gier ;] Jeśli mamy bardzo starą kartę graficzną lub monitor możemy popróbowac, zamiast 120 wpisać 115,110,105,100 itd.

7.Podkręcanie Athlona Xp


Na początku jeszcze tylko kilka słów ode mnie. Pamiętaj:
-dopóki wszelkie temperatury i napięcia* nie przekraczają podanych przeze mnie wartości, nie ma powodów do zmartwień. Procesor się nie spali, chyba, że masz wyjątkowego pecha.
-jeszcze przed podkręcaniem sprawdź położenie zworki resetującej ustawienia BIOSu, lub baterii podtrzymującej owe ustawienia. Prawie na pewno będziesz z niej korzystał.
-UWAGA: Podkręcając tracisz gwarancję!
-cierpliwość jest najważniejszą cechą dobrego overclocker'a. Spiesząc się będziesz na najlepszej drodze do uszkodzenia komputera. Będąc cierpliwym szansa uszkodzenia PC-ta jest bardzo niska

A więc zaczynamy.

(1) Na początku przydałoby się upewnić, czy masz odpowiedni do podkręcania sprzęt. Szczególnie ważne są:
(1.1) Płyta główna. Bez dobrej płyty głównej nie zajdzie się daleko. Najlepszy są płyty z chipsetem nForce2 Ultra 400 (przykłady: Abit NF7-S, Asus A7N8X-E Deluxe, MSI K7N2 Delta), które mają stałe taktowanie PCI (33MHz) i AGP (66MHz). Dzięki temu nie trzeba się przejmować, że np. karta dźwiękowa na PCI odmówi posłuszeństwa.
(1.2) Zasilacz. Bez dobrego, markowego(np. Cheftec) zasilacza o mocy przynajmniej 360W (a najlepiej 420W) nie ma sensu w ogóle zaczynać podkręcać(Chociaz ja koledze podkrecalem na 300W i z Athlona 2000+ zrobilem Athlona 1900MHZ na slabej plytce).(Testy zasilaczy są w tym wątku. Ale nawet jeśli masz dobry zasilacz, to nie zaszkodzi się upewnić czy napięcia są w porządku. Do tego celu można użyć programu Speed Fan 4.20
(1.3) Pamięci. Jeżeli chcesz poprzez podkręcanie uzyskać wyższą wydajność systemu (a chcesz, prawda?), to pamięci muszą pracować w trybie synchronicznym z procesorem, czyli muszą działać z taką samą częstotliwością (lub w przypadku pamięci DDR - dwukrotnie wyższą). Jednak nie każde pamięci to wytrzymają. Najlepsze do podkręcania są pamięci takich firm jak Corsair, GeiL, Mushkin, OCZ czy TwinMOS. Te firmy gwarantują, że ich pamięci wytrzymają wysokie taktowanie, ale nawet pamięci No-Name potrafią osiągnąć bardzo dobre rezultaty (jeśli trafi się dobry egzemplarz).
(1.4) Chłodzenie. Jeżeli nie chcesz spalić procesora, to powinieneś zaopatrzyć się w dobre chłodzenie. Bardzo dobre produkty posiadają ThermalTake, Thermalright i Zalman. Przeważnie chłodzenie jest wydajniejsze przy dużym, miedzianym radiatorze. Bez dobrego radiatora nawet najwydajniejszy wentylator jest mało warty. Co nie znaczy, że nie warto kupować dobrego wentylatora. Można wykorzystać także chłodzenie wodą - przeważnie wydajniejsze i cichsze, ale o wiele droższe i trochę bardziej kłopotliwe. Oprócz chłodzenia CPU (procesora), trzeba jeszcze schłodzić:
- Chipset
- RAM
- Obudowę
(1.5) Procesor. To, jak dużo da się go podkręcić zależy od egzemplarza. Najlepszy do podkręcania jest Athlon XP 2500+ Mobile, potem jest zwykły Athlon XP 2500+. Generalnie im niższy mnożnik tym lepiej. Nie dotyczy to procesorów, w których mnożnik jest odblokowany. Wtedy model procesora nie ma większego znaczenia. Dodam, że wszystkie Athlony XP wyprodukowane przed 39 tygodniem 2003 roku mają odblokowany mnożnik.
Warto się zapoznać z tym, jaki rdzeń ma Twój procesor:
-Palomino: Najstarszy Athlon XP, produkowany jeszcze w technologi 0.18µ. Nie da się z niego już dużo wycisnąć.
-Thoroughbred: Pierwszy procesor AMD produkowany w technologi 0.13µ. Ma duży potencjał. Dobry kandydat do podkręcania. Są dwie wesje tego procesora - A i B. Dużo częściej spotykana jest wesja B, która jest także znacznie bardziej "OC friendly" niż wersja A.
-Thorton: To samo co Barton, tylko, że z zablokowaną połową pamięci Cache poziomu 2 (L2).
-Barton: Są to niemalże te same procesory co Thoroughbredy, z tą różnicą, że mają pamięć L2 o wielkości 512kB zamiast 256kB.

(2) Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt, to teraz trzeba się zaopatrzyć w programy testujące wydajność systemu i jego stabilność, a także jakiś program do sprawdzania temperatury/napięć. Ja polecam:
(2.1) Do sprawdzania temperatury i napięć dobry jest Speed Fan 4.25.
(2.2) Do sprawdzania wydajności można użyć programu SiSoftware Sandra 2005 Można używać jeszcze 3D Mark 2001SE, ale ten program służy głównie do testowania wydajności karty graficznej.
(2.3) Do sprawdzania stabilności jest program Prime 95

(3) Teraz trzeba zapoznać się z niektórymi opcjami BIOSu, które są przydatne przy podkręcaniu (w zależności od płyty głównej nazwy mogą się różnić)
(3.1) Core Frequency (lub coś podobnego) - fsb procesora. Lepiej dobrze się zapoznaj z tą opcją - będzie Ci potrzebna .
(3.2) Memory Frequency Ratio (lub podobne) - Stosunek fsb do częstotliwości pamięci. Najlepiej ustawić na 1:1, czyli taktowanie synchroniczne. Uzyska się wtedy trochę wyższą prędkość i lepszą stabilność.
(3.3) Memory Timings - opóźnienia pamięci - im krótsze opóźnienie tym szybciej działa pamięć przy tej samej częstotliwości (między na przykład 8-4-4-2.5 a 6-3-3-2 jest różnica wydajności na korzyść tego drugiego ustawienia). Zwiększając opóźnienia możemy uzyskać wyższą częstotliwość pamięci.
(3.4) Core Voltage - napięcie rdzenia. Zwiększając napięcie, temperatura procesora zwiększa się znacznie, ale procesor może działać z wyższą częstotliwością.
(3.5) Memory Voltage - To samo co wyżej, tylko że zamiast procesora zwiększa napięcie pamięci.
(3.6) Chipset Voltage - To samo co wyżej, ale dotyczy chipsetu.
(3.7) Multiplier - Mnożnik. Służy głównie do zmniejszania go, żeby uzyskać wyższe fsb, dzięki czemu podkręca się nie tylko procesor, ale cały system. Jeżeli mamy słaby RAM lub płytę główną, a mimo to chcesz podkręcić procesor, to możesz zwiększać mnożnik. Rośnie wtedy wydajność tylko procesora.
(3.8.) Reszta ustawień nie ma większego znaczenia przy podkręcaniu, więc możesz je zostawić w spokoju.

(4) Czas rozpocząć podkręcanie!
(4.1) Na początku przydałoby się sprawdzić obecne rezultaty osiągane przez komputer. Włącz program testujący opisany w punkcie (2.2) i zapisz wyniki.
(4.2) Jak już masz obecne wyniki to zrestartuj komputer i przejdź do BIOSu. Najczęściej włącza się go klawiszem [delete] tuż po włączeniu komputera, tam, gdzie jest napisana wielkość i częstotliwość RAMu i nazwa oraz prędkość procesora.
(4.3) Wejdź do BIOSu i przestaw fsb (3.1) o kilka MHz w górę (w przypadku Athlona 2500+, od razu można spróbować na 200MHz).
-Jeżeli komputer w ogóle nie będzie chciał się uruchomić, to przestaw zworkę resetującą BIOS i przejdź do następnego punktu.
-Jeśli komputer się uruchomi, ale przy włączaniu Windowsa będzie się resetował, to przejdź do następnego punktu.
-Jeżeli komputer się uruchomi to przetestuj go programem Prime 95 (2.3). Jeżeli przejdzie ten test bezproblemowo (co najmniej 20 minut; UWAGA: cały czas monitoruj temperaturę i napięcia*!), to możesz powtórzyć procedurę.
(4.4) Po pewnym czasie komputer zacznie odmawiać posłuszeństwa/Prime95 będzie informował o błędach. Wtedy przejdź do BIOSu i zwiększ minimalnie napięcie rdzenia (3.4). Podkręcaj dalej, ale skacz o mniejszą ilość MegaHertzów (Uważaj na temperaturę i napięcia*! Jak znów będą błędy, to zwiększ napięcie i podkręcaj dalej. Zamiast zwiększać napięcie, można także obniżyć mnożnik (3.7).
(4.5) Jak już dojdziesz do końca to... no właśnie, kiedy powinnieneś skończyć?
(4.5a) Temperatura procesora nie pozwala na dalsze podkręcanie*.
(4.5b) Zasilacz zaczyna podawać niestabilne napięcia*.
(4.5c) Pamięć RAM już nie daje rady wyciągnąć więcej. Jeżeli tak jest, to możesz zdecydować się jeszcze na:
- Zmianę timingów (3.3)
- Ustawić tryb asynchroniczny (3.2), spowalniając w ten sposób pamięci.
- Podkręcać przez mnożnik (3.7)
(4.5d) Płyta główna nie potrafi działać szybciej. W takim przypadku nie da się wiele zrobić.
(4.5e) Dalsze zwiększanie napięcia nic nie daje. Cóż, jeśli tak się stało, to osiągnełeś granicę wydajności swojego procesora. Więcej z niego nie wyciściesz, choćbyś bardzo się starał.
(4.6) Jak już skończysz, to dla bezpieczeństwa powinieneś obniżyć fsb o jakieś 2-3MHz w dół. Nie powinno to wpłynąć znacznie na szybkość komputera, a zyskasz częściową gwarancję stabilności.


Uwagi:
* - Według mnie maksymalna akceptowalna temperatura procesora, to 65Ă�°C na rdzeniu (CPU Diode) podczas 100% obciążenia przez dłuższy czas. Maksymalna akceptowalna temperatura RAMu to ~55Ă�°C, a chipsetu ~60Ă�°C. Oczywiście te granice są tylko umowne, bowiem teorytycznie podzespoły powinny wytrzymać trochę większą temperaturę.
Napięcia podawane przez zasilacz nie powinny odbiegać o więcej niż 5%. Daje to wartości:

[link widoczny dla zalogowanych]

Jezeli beda pochwaly i podziekowania wtedy napisze reszte ( wszytkie te rzeczy robilem sam i naprawde pomagaja ) Pochwaly na ShoutBox nie brudzic tutaj

JAk obiecalem tak tez dokoncze


8.Czyszczenie systemu oraz defragmentacja Ram'u

Tutaj beda nam poczebne 2 programy jednak o nie musicie sami sie postarac.

A. tram401(tweak ram służy do defragmentacji pamięci ram) Dzieki temu programikowi po dłuzszej pracy gdy komputer zaczyna zwalniać, możemy przyśpieszyć odczyt z/do pamięci ram[podobnie jak przy defragmentacji dysku]

B. Ace Uniltes(program do czyszczenia systemu)
Gdy nasz system zwalniać[z powodu zapchanego rejestru oraz dużej ilosci niepotrzebnych plików] możemy za pomoc tego programu je usunąć.

9.Własna ikona logowania

Wybieramy obrazek zmieniamy jego wymiary na 48x48 pikseli zapisujemy w formacie *.bmp i wklejamy do katalogu:

C:Documents and SettingsAll UsersDane aplikacjiMicrosoftUser Account PicturesDefault Pictures

Następnie wchodzimy w PANEL STEROWANIA --> KONTA UŻYTKOWNKÓW wybieramy swoje konto klikamy na ZMIEŃ MOJ OBRAZ i wybieramy nasz obrazek i klikamy OK, teraz podczas startu systemu zamiast standardowej ikony będzie się wyświetlała właśnie ta którą wybraliśmy.

Przykład:
[link widoczny dla zalogowanych]

10.Ikony Na pulpicie

One rownież są ładowane do pamięci ram podczas startu systemu i im mamy ich mniej tym szybciej system się ładuje i tym więcej pozostaje wolnej pamięci ram;]

12.Start aplikacji

Jeśli aplikacje ładują nam się zbyt długo do ich skrótu możemy dodać paramter /prefech:1 . Jeśli jednak z jakiś powodów system nie zaakceptuje tej zmiany należy parametr usunąc.

Przykład:
[link widoczny dla zalogowanych]

11.Szybszy dostęp do elementów menu Start

Gdy klikniemy w menu Start na: "Wszystkie Programy", zanim lista się wyświetli minie trochę czasu , możemy to przyśpieszyć wprowadzając do rejestru ten wpis poniżej:

13.Szybsze zamykanie uslug i aplikacji

Aby system szybciej się zamykał, należy wprowadzić do rejestru ten wpis.
HungAppTimeout

14.Zapobieganie tworzeniu się niepotrzebnych smieci

Podczas gdy nasz komp sie zawiesza, system robi zrzuty na dysk pamieci ram, zwykłym userom, ktorzy nie zajmują się szukaniem błędow w systemie ten proces jest zupełnie niepotrzebny. Aby go wyłączyć i usunąć zrzuty należy zrobić tak:
W START --> URUCHOM --> wpisujemy drwtsn32

[link widoczny dla zalogowanych]

15.Błyskawiczne kończenie zawieszonych aplikacji

Wprowadzamy ten wpis i zawieszone aplikacje będa sie zamykać w 0,5 sec, a nie w 5 sec (tak jak wcześniej).
wysylam na prosbe

16.Usuwanie bibliotek *.dll z pamieci systemu

Po zakończeniu aplikacji system przechowuje w pamięci pliki *.dll programu który już nie jest używany, aby wyłączyć ten mądry proces dodajemy do rejestru wpis:
wysylam na prosbe

17.Wyłączanie ograniczenia przepustowości.

W Win XP przepustowość jest ograniczona, ponieważ pasmo przepustowości jest podzielone. Jedna część pasma została zarezerwowana dla pakietów Qos, z których korzystają specjalnie napisane pod nie programy, jednak tych programow jest bardzo malo więc czemu nasze pasmo ma byc okrojone, aby wyłączyć ten "przydatny" dodatek wchodzimy:
START-->URUCHOM --> gpedit.msc -->KONFIGURACJA KOMPUTERA->SZABLONY ADMINISTRACYJNE->SIEĂ�â� ->HARMONOGRAM PAKIETÓW Qos

[link widoczny dla zalogowanych]

18.Autentyczność Systemu

Ostatnio wyszła łatka do Widnowsa XP, która sprawdza autentyczność systemu i często zdarza się, że wyskakuje podczas uruchamiania systemu, okno informujące o tym że prawdopodobnie padliśmy ofiarą piractwa komputerowego i takie tam tongue.gif Aby to usunąć należy:
Wchodzimy w START --> URUCHOM wpisujemy services.msc

[link widoczny dla zalogowanych]

Teraz wchodzimy w DODAJ/USUĂ�â�� PROGRAMY w Panelu Sterowania klikamy na okienko "Pokaż Aktualizacje"
Szukamy aktualizacji Windows Uptade Protection lub Windows Genuine Advantage Notifications i usuwamy ją. Teraz nie będzie nam się wyswietlać to głupie okno, jedyny minus to to, że nie będziemy mogli sciągać więcej aktualizacji, Jednak dobry antywirus jakim jest nod32 oraz firewall Kerio powinny pomóc w tej sytuacji;]

19. Szybsze uruchamianie komputera

Zyskasz parę sekund podczas uruchamiania komputera, jeżeli zmodyfikujesz nieznacznie zawartość pliku MSDOS.SYS. Plik ten znajduje się w katalogu głównym dysku startowego (najprawdopodobniej C:\).
1. Otwórz okno dysku C:, kliknij prawym klawiszem plik „msdos.sys” i wybierz „Właściwości”.
2. Odznacz atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.
3. Ponownie kliknij ten plik prawym klawiszem myszy i wybierz „Otwórz z...”, a następnie „Notepad”.
4. W Notatniku Windows zobaczysz zawartość pliku msdos.sys. Pod zwrotem „[Options]” dopisz linię zawierającą: BootDelay=0.
5. Zamknij Notatnik, a na pytanie o zachowanie zmian odpowiedz twierdząco.
6. Ponownie wybierz „Właściwości” z menu kontekstowego pliku msdos.sys i ustaw z powrotem atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.

20. Skróty bez strzałek na ikonach

Jeżeli strzałki na ikonach skrótów wydają Ci się niepotrzebnym dodatkiem psującym estetykę ikony, możesz spowodować, by się nie pojawiały. Cała sztuczka polega na...
1. Uruchom Edytor Rejestru.
2. Zaznacz klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile
3. W oknie zawartości (po prawej stronie edytora) skasuj wartość „IsShortcut”.
4. Teraz odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\piffile
5. Skasuj także wartość „IsShortcut” w tym kluczu.
6. Zamknij Edytor Rejestru i uruchom ponownie Windows.

21. Zmiana nazw i symboli w menu Start

Umieszczone w menu Start nazwy i ikony programów można modyfikować, klikając na nie prawym klawiszem myszy i wybierając opcję „Właściwości”. We właściwościach pliku można zmodyfikować nie tylko nazwę, ścieżkę dostępu i parametry, lecz także zmienić ikonę i tzw. „gorący klawisz” uruchamiający program za pomocą skrótu klawiaturowego. Do wybierania tych funkcji służą odpowiednie przyciski menu Właściwości. Aby zabezpieczyć dany plik przed niepowołanym dostępem, można opatrzyć go atrybutem „Ukryty” będącym na zakładce „Ogólne”.

To juz chyba wszytko z mojej strony mam nadzieje ze sie podoba a wpisy nie uploadowalem nigdzie poniewaz brak ciagle mi czasu jezeli ktos moze to prosze napisac wysle mu to na e-mail a on to wystawi


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin